Heureka.sk - nákupný radca


Poradňa Tenisové rakety

Ako vyberať tenisovú raketu?

Predkladáme Vám zjednodušený postup pre výber tenisovej rakety. Či už ste začiatočník, pokročilý hráč alebo súťažíte, správna voľba pri výbere rakety hrá významnú rolu pre Vašu budúcu hru. Investície spojené s nákupom nie sú malé, tak sa Vám pokúsime pomôcť týmto článkom.

Pre správny výber tenisovej rakety je potrebné si predovšetkým úprimne priznať úroveň vlastnej tenisovej výkonnosti. Od toho sa potom odvíja správna veľkosť aktívnej úderovej plochy, veľkosť hlavy, hmotnosť, vyváženie a ďalšie parametre rakety.

Šírka sortimentu je obrovská. Akú raketu si vybrať? Nebojte sa, pomôžeme Vám sa zorientovať...vyberte si svoju kategóriu!

Kategórie hráčov:

  • Začiatočník

Nemá doteraz žiadne skúsenosti s tenisom, ale rozhodol sa hrať aspoň príležitostne. Preto ešte nemá rýchle reakcie a dostatočnú kondičku, takže sa skoro unaví. Švih má väčšinou krátky a pomalý.

Hmotnosť: pre začiatočníka je vhodná ľahká raketa, pretože neunaví. Hráč sa vyhne zdravotným problémom s preťažením zápästia alebo tenisovým lakťom, ktoré spôsobujú otrasy a vibrácie pri dopade tenisovej loptičky do výpletu.

Veľkosť hlavy: hlava rakety by mala byť väčšia, tzn. (oversize alebo superoversize) od 660 - 760 cm². Hráč si zvýši šancu na odpálenie loptičky. Raketa hráčovi odpustí viac chýb.

Vyváženie: raketa je vyvážená do rukoväte. Je to spôsobené nižšou hmotnosťou rakety. Na zvýšenie celkovej údernosti rakety je dobré mať ťažisko posunuté na stred od 320 - 330 mm.

Ceny: od 40 do 120 €.

Príklady najobľúbenejších modelov:
Babolat: Contact Team od 45 do 69 €
Dunlop: Tempo 2555 od 63 do 76 €
Head: Titanium 3000 od 47 do 60 €
Fischer: Attack od 47 do 66 €
Prince: Air O Cloud od 45 do 69 €

  • Pokročilý hráč

Venuje sa tenisu pravidelne dlhšiu dobu. Má celkom rýchle reakcie a dobrú fyzickú kondíciu, takže dokáže pomerne razantne hrať údery. Potrebuje vyvážený pomer medzi kontrolou a silovou hrou.

Hmotnosť: pokročilý hráč by mal mať oproti začiatočníkovi trochu ťažšiu raketu. Tá vďaka tomu bude dobre tlmiť vibrácie, je stabilnejšia a údernejšia.

Veľkosť hlavy: hlava rakety by mala byť menšia ako u začiatočníka, najlepšie kategórie midplus od 645 do 660 cm².

Vyváženie: odporúčame na stred alebo ľahko do hlavy od 325 - 335 mm.

Ceny: od 80 do 240 €.

Príklady najobľúbenejších modelov:
Babolat: XS 102 Yellow od 95 do 120 €
Boris Becker: Energy 5 od 104 do 140 €
Head: Microgel Extreme Pro od 133 do 184 €
Prince: O Zone Seven od 112 do 160 €
Wilson: n Court od 84 do 148 €

  • Súťažiaci hráč

Typickým príkladom je hráč s rýchlou reakciou, dlhým náprahom, technickým prevedením úderu. Úplne nevhodná je pre neho raketa, ktorá by bola len silová, pretože s takou raketou by odohrané loptičky končili až za základnou lainou. Naopak výber je potrebné zamerať na rakety technické, ktoré umožnia presnú kontrolu hry.

Hmotnosť: hráči, ktorí súťažia používajú stredne ťažké až ťažké rakety od 300 do 360 g. 

Veľkosť hlavy: hlava rakety by mala byť midsize, maximálne midplus od 580 do 645 cm².

Vyváženie: závislé od štýlu hry. Pre hru na sieti, kedy je dôležitá dobrá manévrovateľnosť je dobré vybrať raketu vyváženú na stred. Pre hru od základnej lainy naopak do hlavy. Táto varianta zlepší stabilitu a pocit pevného držania.

Ceny: od 120 do 280 €.

Príklady najobľúbenejších modelov:
Babolat: Aeropro Drive od 140 do 224 €
Head: Microgel Prestige Mid od 205 do 264 €
Prince: O Zone Tour MP od 180 do 200 €
Wilson: K Blade 98 od 159 do 220 €
Yonex: RQis-2 Tour od 190 do 236 €

  • Deti a juniori

Detské rakety sa vyrábajú už pre trojročných tenistov. Prioritou je max. ochrana pred vibráciami. Detské a juniorské rakety sa väčšinou vyrábajú v designe súťažiacich dospelých, aby mali deti pocit, že hrajú špičkovou raketou, akú používa ich idol Roger Federer (Wilson), Andy Roddick (Babolat) či Rafael Nadal (Babolat).

Hmotnosť: je základný parameter pre výber rakety. Hmotnosť rakiet býva od 150 do 235 g pre deti od 3 do 9 rokov. U starších detí do 13 rokov sa hmotnosť pohybuje od 240 - 265 g.

Veľkosť hlavy: v pomere k celkovej dĺžke rakety je väčšia, aby sa dieťa ľahko trafilo a raketka odpúšťala viac chýb.

Veľkosť rakety: primárny parameter pre výber detskej rakety. Dĺžky začínajú na 48 cm a končia 64 cm.

Ceny: od 120 do 280 €.

Príklady najobľúbenejších modelov:
V tejto kategórii budem prvý krát trochu zaujatý u rakiet pre najmenších od 3 do 9 rokov, kde jednoznačne odporučím značku Babolat. Modely týchto rakiet sú koncepčne zoradené, sú tu špeciálne gripy (Memo grip = na ľahké zapamätanie drženia rakety). V kategórii junior naopak kópiu seniorských raket Wilson, s ktorými sa súťaží.
Babolat: Ballfighter 80 od 21 do 32 €
Head: Radical 21 od 25 do 32 €
Prince: Air O Team 21 od 27 do 32 €
Wilson: K Blade 26 od 75 do 100 €
Wilson: K Six One Lite od 140 do 184 €

  • Ženy

Dámske rakety spájajú špecifiká prvých 3 kategórií s ohľadom na celkovú fyzickú zdatnosť. Rakety sú ľahšie, vyvážené viac do hlavy s dôrazom na pekný design.

Príklady najobľúbenejších modelov:
Head: Airflow 7 od 152 do 240 €
Fischer: M Vision od 170 do 232 €
Wilson: K Six One Lite od 139 do 184 Kč

Veľkosť gripu:

Dôležitým rozhodnutím je správny výber veľkosti gripu. Zjednodušene sa dá povedať, že existujú tieto varianty označenia:
0 - veľkosť gripu pre deti
1 - veľkosť gripu pre staršie deti a ženy
2 - veľkosť gripu pre dámy
3 - väčšia dámska ruka, menšia pánska ruka
4 - štandardná pánska ruka
5 - extrémna pánska ruka

Výber výpletu:

Všeobecne sa dá povedať, že modely rakiet určené pre rekreačného hráča sú už od výrobcu vypletené. Používajú sa najčastejšie syntetické výplety s tvrdosťou výpletu 25/26 kg.

U rakiet, kde sa predpokladajú už určité nároky a rozdiely v hre hráča - sú tieto rakety nevypletené. Hráč má možnosť si vybrať druh výpletu podľa povrchu, štýlu hry, a pod.

Záver:

Aktuálna šírka sortimentu na slovenskom trhu obsahuje viac ako 1000 typov rakiet. Nedá sa jednoznačne určiť, aký model je najlepší. Tohtoročnou raketou roka bol model Wilson K Blade 98, ale konečný výber tenisovej rakety vychádza z vyššie určeného rozdelenia.


Zdroj: Ing. Jaroš Martin www.qtenis.cz

Porovnať tenisové rakety